Aynı Anda Açıp Aynı Anda Solmak Varken Bitkiler Neden Farklı Zamanlarda Çiçek Açıyor? (Sebebini Duyunca Onlara Hak Vereceksiniz!)

Kışın açan kardelenler, yazın bahçemizi renklendiren sardunyalar ve daha birçok sayısız çiçek bizleri narin ve güzel görüntüleriyle büyülüyor.

Bizleri güzelliklerine hayran bırakan çiçeklerin renkli dünyasında bu zamanlama neden ve nasıl oluyor dersiniz? Bitkilerin belirli mevsimlerde çiçek atmasının ardındaki denge âdeta bizlere doğanın kusursuz işleyişini kanıtlar nitelikte.

“Bitkiler neden farklı zamanlarda çiçek açar?” sorusunun en basit yanıtı bunun bir hayatta kalma stratejisi olması!

Çiçeklerin renkli dünyasında farklı tür çiçekler farklı yaşam döngülerine sahiptir.

Bu yaşam döngülerine göre çiçekler yıllık bitkiler (yazlık yıllıklar ve kışlık yıllıklar), iki yıllık bitkiler ve çok yıllık bitkiler olarak dörde ayrılır.

Detaya girip kafanızı karıştırmayalım. Aslında bu, onların ömürlerinin uzunluğuna göre yapılmış bir ayrımdır ve basitçe açıklamak gerekirse çiçekler yaşam döngülerinin ilk yarısında çiçek açmak için gerekli yatırımı yaparken bu döngünün son yarısındaysa çiçek açarlar.

Bitkilerin çiçek açma zamanlamasının farklı olmasındaki en temel sebepse aynı anda çiçek açarak aynı kaynakları kullanmaktansa farklı zamanlarda çiçek açarak farklı kaynakları kullanmalarıdır.

Örneğin su, besin ve tozlayıcılar gibi hayati kaynaklar için bitkilerin ettiği rekabet, onların hayatta kalma ve üreme şansını azaltabilir. Bu nedenle, farklı zamanlarda çiçek açarak bu kaynakların en verimli şekilde kullanılmasını sağlarlar.

Farklı zamanlarda çiçek açması konusunda sıcaklık ve ışık da oldukça etkili bir faktör!

Mevsim değişikliklerinin yarattığı farklı sıcaklıklar ve ışık oranındaki değişim de bitki yapraklarında kimyasal üretimi tetikler ve bu çiçek açmayı sağlar.

Çünkü bitkiler, gün uzunluğu ve karanlık süresi gibi çevresel değişikliklere tepki verir.

Örneğin kadife çiçeği gibi kısa gün bitkileri, gece uzunluğu gündüz uzunluğundan fazla olduğunda çiçek açarlar.

Tam tersine uzun gün bitkileri ise gündüz uzunluğu gece uzunluğundan fazla olduğunda çiçek açar.

Ek olarak ışık kalitesindeki değişiklikler, bitki yapraklarında bulunan fitokrom pigmenti tarafından algılanır. Bu pigment, bitki içinde çiçek tomurcuklarını oluşturan florigen hormonunun serbest bırakılmasını tetikler.

Özetle, bitkilerin çevrelerine uyum sağlaması süreci, yaşam döngüleri ve bitkilerin belirli mevsimlere uyum sağlaması sonucunda oluşur.

Çiçeklerin farklı mevsimlerde açmasına sebep olan bu mükemmel işleyiş, bitkilerin hayatta kalma ve üreme şansını artırarak ekosistemin dengesini koruyor.

Her mevsimde farklı güzelliklerle karşılaşmamızı sağlayan bu döngü, doğanın mucizevi yanını gözler önüne seriyor.

Kaynak: University of Illinois Urbana-Champaign

İlginizi çekebielcek diğer içeriklerimiz:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir